Postovi

Prikazuju se postovi od srpanj, 2019

Oznaka države na motornom vozilu

Prema Bečkoj konvenciji iz 1968 godine svako vozilo u međunarodnom prometu, na zadnjem dijelu, pored svoje registarske pločice mora imati i oznaku države u kojoj je registrirano. Oznaka države mora biti vidljiva sa stražnje strane vozila, a mora ju imati i pripadajuća prikolica. Valjana naljepnica mora biti elipsastog oblika, najmanjih dimenzija 17,5 x 11,5 cm, s crnim obrubom i međunarodnim znakom (HR) otisnutim crnim slovima na bijeloj podlozi. Naljepnica nije valjana ako su na njoj ispisani bilo kakvi drugi znaci, reklame i slično.  Vozila iz EU, koja u registarskoj tablici imaju uključenu oznaku države u sve države EU mogu putovati bez dodatne oznake, a naljepnicu s oznakom svoje države obavezno moraju imati za putovanja kroz države izvan EU. HR naljepnica može se kupiti na većini benzinskih postaja.
Slika

HAK On-line test za vozače!

Slika
E-test je ispitni test iz nastavnog predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila koji se polaže na računalu. Želja nam je da se sustav provedbe vozačkih ispita iz nastavnog predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila (PPSP) na računalu u Republici Hrvatskoj osuvremene, da postanu objektivniji, da se pojednostavi organizacija testiranja, osigura bolja statistička obrada rezultata, smanji administracija, poveća sigurnost baze pitanja i omogući fleksibilno otvaranje novih ispitnih centara po potrebi. E-test omogućuje učinkovitu edukaciju, od koje će kandidati za vozače imati koristi uz minimalno utrošeno vrijeme. Razina znanja mora biti veća ili barem jednaka klasičnom načinu učenja i rješavanja testa. Kandidat sustavu pristupa sa svojeg računala i uključuje se u proces učenja i rješavanja u vrijeme kada to njemu najviše odgovara. Klikom na sliku možete pristupiti prijavi i rješavanju e-testa. Želimo Vam ugodno učenje i rješavanje testa.

Ako upravljate vozilom, a istekla vam je vozačka dozvola, predviđena kazna je:

Članak 196. (NN 92/14) (1) Motornim vozilom i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Republici Hrvatskoj, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu, za onu kategoriju vozila kojom upravlja u prometu na cesti. (5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti, a isteklo mu je važenje vozačke dozvole te ako je ispunio uvjete za upravljanje motornim vozilom, a nije mu izdana vozačka dozvola.

Ukoliko uđete u raskrižje, a gustoća prometa je takva da ga ne možete napustiti na vrijeme, te time onemogućujete normalni tok prometa, propisana kazna je:

Članak 62. (1) Vozač ne smije vozilom ući u raskrižje ako je gustoća prometa takva da se očito mora zaustaviti u raskrižju ili na obilježenom pješačkom prijelazu i na taj način ometati ili onemogućiti promet vozila koja dolaze s bočnih kolnika ili promet pješaka. (2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno stavku 1. ovoga članka.

Ako vozite u zimskim uvjetima, a nemate propisanu zimsku opremu, kazna koju možete dobiti je:

Članak 193. (1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica. (2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg na vozilu.(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.

Ako u vozilu prevozite veći broj osoba od onog upisanog u prometnoj knjižici, propisana kazna je:

Članak 158. (1) U vozilu ili na vozilu smije se prevoziti u prometu na cesti onoliko osoba koliko ima ugrađenih sjedala, odnosno koliko je upisano u prometnoj dozvoli. (2) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka. (3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi. (4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.

Ukoliko koristite mobitel za vrijeme vožnje bez "handsfree" uređaja, propisana kazna je:

Članak 196. (NN 92/14) (4) Mobitel se može koristiti za vrijeme vožnje ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke. (6) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbama stavka 2., 3. i 4. ovoga članka.

Vozač koji se vozilom kreće brzinom koja je za više od 30 do 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine kaznit će se kaznom od:

Članak 53. (1) Na cesti u naselju vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od 50 km na sat, odnosno brzinom većom od brzine dopuštene postavljenim prometnim znakom za cijelo naselje ili njegov dio. (4) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je za više od 30 do 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine. i članak 287. stavak 2

Vozač koji ima između 0,5 i 1 promila alkohola u krvi kaznit će se kaznom od:

Članak 199. (NN 92/14, 64/15) 6) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u krvi ima alkohola iznad 0,50 do 1,00 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka. te članak 287 stavak 1.

Vozač koji svojim vozilom krene pretjecati vozilo ispred sebe, u trenutku kad je vozač u vozilu koje se kreće iza njega već započeo radnju pretjecanja, kaznit će se kaznom od:

Članak 70. (1) Vozač ne smije vozilom početi pretjecati ili obilaziti: 1) kolonu vozila, 2) ako je vozač koji se kreće iza njega počeo pretjecati, 3) ako je vozač koji je ispred njega na istoj prometnoj traci dao znak da namjerava preteći ili obići vozilo koje je ispred njegova vozila, ili obići drugu zapreku na cesti, 4) ako prometna traka kojom namjerava pretjecati nije slobodna na dovoljnoj udaljenosti tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svojeg vozila za vrijeme pretjecanja i brzine kretanja vozila drugih sudionika u prometu koje namjerava preteći, pretjecanjem ugrozio sigurnost prometa ili omeo promet iz suprotnog smjera, 5) ako nakon pretjecanja ili obilaženja ne bi ponovno mogao zauzeti položaj na prometnoj traci kojom se kretao prije pretjecanja ili obilaženja i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, osim kad se za pretjecanje ili obilaženje koristi prometnom trakom koja je zabranjena za promet vozila iz suprotnog smjera, 6) prometno

Upravljate vozilom, a vozačka dozvola je ostala u drugim hlačama. Ako vas zaustavi policajac propisana kazna je:

Članak 229. (NN 80/13, 92/14) (1) Kad upravlja vozilom, vozač mora kod sebe imati vozačku dozvolu ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole i dužan ju je pokazati na zahtjev policijskog službenika.) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji nema kod sebe vozačku dozvolu ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole ili je ne pokaže na zahtjev policijskog službenika.

Koja je propisana kazna za nekorištenje sigurnosnog pojasa?

Članak 163. (NN 92/14) (1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Kako se vozači mogu obraniti od alergije?

Alergije su se ušuljale u naše živote. Mnogi koji su do pred neku godinu odmahivali rukom na probleme s alergijom, nenadano su se susreli s problemima. Alergije su smetnja u svemu, tako i u vožnji. Nedavna studija sveučilišta u nizozemskom Maastrichtu otkriva kako su simptomi peludne groznice za vozače jednako opasni kao 0,5 promila alkohola u krvi. To dokazuje da curenje iz nosa, svrbežočiju i stalno kihanje nisu samo neugodni i naporni, mogu biti uzrok izazivanja prometne n e s re ć e. Kako se vozači mogu obraniti od alergije? Najprije treba odabrati pravi antihistaminik. Naime, neki su efikasni, ali mogu djelovati kao sedativi i povećati umor. Potrebno je potražiti antihistaminik bez sedativnog djelovanja. Drugo pravilo je sanirati suzne oči uoči vožnje. Preporuka je koristiti antialergijske kapi za oči prije sjedanja u auto. Pomoći mogu i sunčane naočale s mrežicom koja sprečava kontakt alergena s očima. Treći savjet je iz kategorije »Uradi sam«. Zatvorite sve proz