K A K O D J E C A V I D E P R O M E T ?




POMOGNITE VAŠOJ DJECI DA BUDU BOLJI PJEŠACI I BICIKLISTI
Uzbuđenje prvih koraka Vašeg djeteta i oduševljenje zbog toga što može održati ravnotežu na biciklu bez pomoćnih kotačića - to su među najdražim roditeljskim sjećanjima rasta i razvoja svakog djeteta.
Za dijete, ti su događaji rani koraci prema samostalnosti. Sve je manje ovisno o roditeljima. Ali ta je neovisnost puna opasnosti. Dijete susreće automobile, kamione i njihove vozače u dijelu svijeta koje smatra svojim igralištem.
Ovaj letak otkriva probleme koje imaju djeca u prometu, samo zato što su djeca. Također, naći ćete načine kako pomoći svom djetetu  da postane bolji pješak i biciklist, a vi bolji vozač.

DJECA SE PONAŠAJU DRUGAČIJE U PROMETU NEGO ODRASLI
Djeca su djeca, a ne mali odrasli.
Vrlo je bitno razumjeti ograničenja djece u prometu.
Djeca:
  • Imaju otprilike 1/3 uže vidno polje od odraslih.
  • Ne mogu lako procijeniti brzinu i udaljenost vozila.
  • Pretpostavljaju da ako oni vide auto da i vozač treba vidjeti njih. Međutim, djecu lako od pogleda sakriju parkirani automobili i drugi predmeti.
  • Ne mogu brzo odrediti smjer iz kojeg dolazi zvuk.
  • Mogu biti nestrpljiva i impulzivna.
  • Imaju ograničen doživljaj opasnosti.
  • Često zamjenjuju maštu i stvarnost.
  • Oponašaju (često loše) ponašanje odraslih, a pogotovo starije djece.

DESET NAČINA KAKO POMOĆI DJECI DA BUDU BOLJI PJEŠACI I BICIKLISTI
  1. Dajte svom djetetu samo toliko samostalnosti i odgovornosti s koliko može sigurno upravljati. Tijekom djetinjstva, djeca polako razvijaju misaone i osjetilne vještine potrebne da budu sigurni u prometu.
  1. Sjetite se da je svako dijete jedinstveno. Nemojte određivati pravila za jedno dijete na temelju pravila za ostalu braću i sestre, rođake ili susjede. Djeca iste dobi mogu zahtijevati različite razine supervizije u prometu.
  1. Ocijenite ponašanje svog djeteta van prometa. Da li je impulzivno? Da li stane i razmisli prije nego što nešto učini? Da li može zadržati pažnju na nečem važnom? Da li preuzima rizike? Vrlo je vjerojatno da će ponašanje Vašeg djeteta u prometu biti slično ponašanju van prometa.
  1. Razmotrite bilo kakva ograničenja koja Vaše dijete ima i kako mogu utjecati na njegovo ponašanje u prometu. Na primjer, ima li Vaše dijete problema s vidom? Sluhom? Tjelesne poteškoće?
  2. Omogućite djetetu vježbu u prometu. Često nadgledana iskustva mogu pomoći djetetu da razvije dobre navike sigurnog ponašanja u prometu.
  3. Naučite Vaše dijete pravilima sigurnog hodanja i vožnje biciklom kako nailazite na različite prometne situacije u svakodnevici. Pitajte dijete da ponovi pravila sigurnosti u prometu.
  4. Nemojte pretpostaviti da će dijete slijediti pravila samo zato što ih može ponoviti riječima. Pustite da Vas vodi u prometu što će Vam pomoći da procijenite koliko slijedi pravila. Postavite situacije u kojima ćete hodati metar-dva iza djeteta da bi mu dopustili djelomičnu samostalnost.
  5. Odobrite samostalnost u malim koracima da možete vidjeti kako se dijete nosi s tim. Na primjer, dopustite djetetu da napreduje od igranja ispred kuće do igranja u kvartu, hodanja do ugla ili prelaženja ulice itd.
  6. Uvijek sami dajte primjer odgovarajućim sigurnim ponašanjem u prometu, bez obzira da li hodate, vozite bicikl ili auto! Djeca uče oponašanjem značajnih ljudi oko njih.
  7. Budite oprezan vozač i pazite na djecu koja možda još nisu razvila navike sigurnog ponašanja u prometu. 

Njihova sigurnost je u Vašim rukama!  

* Prijevod i prilagodba materijala s web stranica Bicycle Helmet Safety Institute http://www.helmets.org/children.htm

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Pauze kada se kamion ukrca na brod/vlak/zrakoplov

Mala škola prometnih propisa i sigurnosnih pravila II.-nastavak

Raskrižja u više razina